Czym właściwie jest coaching?

„Ania to czym Ty się właściwie zajmujesz, coachingiem? Aaa to znaczy, mówisz ludziom jak mają żyć?”
„Skołczuj mnie, tylko nie każ mi myśleć, po to do Ciebie przychodzę, żebyś mi powiedziała co mam zrobić.”

Jako coach często słyszę podobne wypowiedzi. Oczywiście w.w. cytaty to opinie osób, które nie miały wcześniej styczności z coachingiem.
Jak się domyślasz, nie mają one zbyt wiele wspólnego z tym, czym naprawdę jest coaching. A więc:

Co to?
Coaching to metoda pomagająca osiągać różnego rodzaju cele, takie jak np. znalezienie lub zmiana pracy, poprawa relacji z rodziną, zrzucenie zbędnych kilogramów, zmiana nawyków itp. Pomaga też realizować marzenia (o ile są dla nas realne do osiągnięcia ). Pomaga zmienić przekonania – które ograniczają nasze działania, zyskać motywację do zmiany, rozwiązać dylematy, podejmować odpowiednie dla siebie decyzje, uwierzyć w siebie, w swoje możliwości, czy przezwyciężyć trudności.

Jak wygląda?
Coaching to proces – musi więc trwać (jedno spotkanie nie jest coachingiem).
Polega na serii spotkań, podczas których coach pracuje z klientem nad jego celami (zwykle od 4 do kilkunastu spotkań w zależności od celu). Pracuje, czyli słucha, rozmawia, wspiera, inspiruje, czasem prowokuje, czasem daje ćwiczenia do wykonania. Przy tym nie doradza, nie podejmuje decyzji za klienta, nie sugeruje rozwiązań, nie poucza i nie ocenia.
Jest więc to proces, podczas którego klient się uczy – przede wszystkim siebie, tego jaki jest, kim jest, jakie ma potrzeby, jakie ma blokady, jaki chce być, jakie ma wartości, przekonania… uczy się jak zmieniać nawyki, na takie z których byłby zadowolony, jak utrzymać motywację, jak pracować nad sobą, żeby stać się lepszą wersją samego siebie.

Dla kogo?
Coaching z pewnością jest odpowiedni dla kogoś, kto chce – chce zmieniać, chce działać, chce planować, chce się rozwijać. Sprawdź, czy coaching jest dla Ciebie. 

Coaching jest więc procesem, który:

  • jest partnerską relacją między coachem a klientem
  • pozwala klientowi określić ważne dla niego cele oraz sposób ich realizacji
  • bazuje na potencjale i silnych stronach klienta
  • wzmacnia klienta w dokonywaniu zmian biorąc pod uwagę jego potrzeby oraz zasoby.

Jeśli chciał/a/byś wiedzieć więcej lub coś nie jest dla Ciebie jasne, bądź masz wątpliwości – skontaktuj się ze mną – chętnie odpowiem na Twoje pytania.